Trasa Rowerowa Studionka – Jełowa

 

Opis trasy i mapa do pobrania:

trasa

mapa

Studzionka-Jełowa-Dąbrówka Łubniańska

Trasa pieszo rowerowa. Trasa piesza około 3 km, trasa rowerowa 16 km. Czas przejazdu z przerwami na zapoznanie się z mijanymi obiektami około 2.5 godz.

W Dąbrówce Łubniańskiej na moście obok boiska sportowego wjeżdżamy w ul. Leśną i jedziemy aż do lasu gdzie na parkingu zaczyna się nasza trasa.

Pojedziemy w większości drogami leśnymi, przez sosnowe lasy, w bardziej podmokłych miejscach pojawiają się dęby i buki. Po drodze zobaczymy wiele ciekawych obiektów zbudowanych przez człowieka, oraz piękne miejsca przyrodnicze.

  1. Z parkingu  kierujemy się zgodnie z drogowskazem w stronę Studzionki. (droga w las na początku parkingu). Początkowo jedziemy dydaktyczną „Ścieszką przyrodniczo-krajobrazową”, na której znajduje się 5 tablic z ciekawymi opisami dotyczących lasu, ścieżka oznaczona jest zieloną skośną kreską na białym tle.
    Processed by: Helicon Filter;

    1. Po drodze po prawej mijamy piaszczystą wydmę, która jest pozostałością po wyrobisku piasku.
    2. Następnie dojeżdżamy do Studzionki, kaplicy leśnej z cudowną wodą źródlaną, która podobno ma moc uzdrawiającą, szczególnie w przypadku chorób oczu. Historia tego miejsca jest opisana na tablicy umiejscowionej na ścianie kaplicy. W maju w każdą niedzielę popołudniu okoliczne parafie organizują przy kapliczce nabożeństwa majowe. Miejsce to cieszy się dużą popularnością, przyjeżdżają tutaj ludzie nawet z bardzo daleka, by zaopatrzyć się w cudowną wodę, lub pomodlić się.
      Processed by: Helicon Filter;
    3. Jedziemy dalej i po 200 metrach skręcamy w PRAWO na betonową drogę, po przejechaniu kolejnych 300 metrów skręcamy w PRAWO, tak jak prowadzi droga betonowa i oznaczenie ścieki dydaktycznej. Po drodze mijamy kolejne tablice z opisami lasu. W mijanym lesie sosnowym zauważymy wiele pagórków, są to porośnięte drzewami piaszczyste wydmy, które powstały w okresie po ostatnim zlodowaceniu, dokładny opis jak powstawały wydmy znajduje się na jednej tablic dydaktycznych.
      Processed by: Helicon Filter;
    4. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, po prawej mamy parking z którego rozpoczęliśmy wycieczkę. Piechurzy tutaj kończą trasę, natomiast rowerzyści jadą w LEWO. Trasa oznaczona jest jako zielona i czerwona trasa rowerowa.
  2. Po dojechaniu do rozwidlenia drogi kierujemy się drogą asfaltową w PRAWO, zgodnie ze znakiem ul. Kosowce, po przejechaniu około 1 km mamy kolejne rozwidlenie drogi i znowu skręcamy w PRAWO za znakiem ul. Kosowce. Po przejechaniu 600 m dojeżdżamy do byłej kolonii fryderycjańskiej Kosowce, obecnie jest to tylko przysiółek Dąbrówki Łubniańskiej.
    Processed by: Helicon Filter;

    1. Przy wjedzie znajduje się stadnina koni i jeśli mamy szczęście na łące możemy zobaczyć stado koni.  Po prawej mijamy piękny krzyż,  jedziemy dalej PROSTO czerwonym szlakiem. Po wjechaniu do lasu przejeżdżamy przez tory, jest to dawna trasa Opole-Namysłów. Obecnie ma być uruchomione połączenie tylko do Murowa, ze wzglądu na duży tartak, który się tam znajduje, żeby  dzięki kolei ograniczyć transporty drewna z tartaku lokalnymi drogami przez samochody ciężarowe.
      Processed by: Helicon Filter;
    2. Po przejechaniu 1.5 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg leśnych, drogi są szerokie ponieważ jeżdżą nimi samochody ciężarowe. Na tym skrzyżowaniu opuszczamy czerwoną trasę i skręcamy w LEWO, w drogę oznakowaną jako „Droga pożarowa 44”
      Processed by: Helicon Filter;
    3. Po przejechaniu 200 m po prawej stronie mijamy urokliwe oczko wodne z nenufarami. Warto się tutaj na chwilę zatrzymać, aby podziwiać nenufary i ważki fruwające nad wodą.
    4. Jadąc dalej, po 100 metrach skręcamy w PRAWO i po 50 m dojeżdżamy do wyrobiska piasku. Wstęp na teren wyrobiska jest zakazany, ale z pewnej odległości również możemy podziwiać okazałe wydmy. Wydmy te nazywają się Dambowcowe Góry i przed rozpoczęciem eksploatacji piasku w tym miejscu były to naprawdę okazałe wzniesienia, teraz z roku na rok wydmy są coraz mniejsze.
      Processed by: Helicon Filter;
    5. Wracamy z powrotem obok oczka wodnego na skrzyżowanie drogi z Kosowców i jedziemy w LEWO czerwonym szlakiem.
    6. Po przejechaniu 500 m dojeżdżamy do rozwidlenia drogi, czerwony szlak prowadzi w lewo do Jełowej, my jednak kierujemy się w PRAWO i jedziemy dalej szerszą drogą
    7. Po 1 km wyjeżdżamy z lasu i przejeżdżamy przez tory, jest to czynna trasa kolejowa Opole-Kluczbork, dlatego musimy zachować ostrożność i sprawdzić czy nie nadjeżdża pociąg.
      Processed by: Helicon Filter;
    8. Dalej jedziemy wzdłuż torów i dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Na tym skrzyżowaniu znajdują się zabytkowe zabudowania przeznaczone na mieszkania dla pracowników kolei. Znajduje się tam również piękna kapliczka pośród okazałych dębów. Została zbudowana w 1946 roku przez polskich kolejarzy, który przybyli do Jełowej po II wojnie światowej.
      Processed by: Helicon Filter;
  3. Przejeżdżamy PROSTO przez drogę asfaltową na drugą stronę i kierujemy się w kierunku zabudowań dworca kolejowego. Dawniej był to znaczący węzeł komunikacyjny, za dworcem, linia kolejowa rozgałęzia się w dwóch kierunkach na Kluczbork i na Namysłów. Obecnie czynna jest tylko linia w kierunku Kluczborka na której kursują osobowe pociągi regionalne relacji Opole-Kluczbork. Oprócz zabudowań dworca zachowała się piękna wieża ciśnień. Pierwsza ostała oddana do użytku linia kolejowa do Namysłowa,  w 1889 r. a linia kolejowa do Kluczborka w 1899 r.
    Processed by: Helicon Filter;
  4. Po zwiedzeniu terenu dworca cofamy się do drogi asfaltowej i jedziemy w LEWO przez przejazd kolejowy PROSTO w kierunku Dąbrówki Łubniańskiej. Po przejechaniu około 400 m w lesie mijamy pomnik powstańców śląskich znajdujący się po lewej stronie drogi.
    Processed by: Helicon Filter;

    1. Po przejechaniu 60 m za płotem składowiska materiałów drogowych znajduje się strzelnica sportowa którą opiekuje się OKS Husarz.
      Processed by: Helicon Filter;
  5. Jedziemy dalej w kierunku Dąbrówki Łubniańskiej, po przejechaniu około 1.5 km na wysokości pierwszego domu z tabliczką ul. Oleska 73,75,77. Skręcamy w LEWO w leśną drogę, która doprowadzi nas po przejechaniu 200 m do ulicy Podgórnej. Tutaj po lewej stronie znajduje się najbardziej oryginalny budynek w całej okolicy. Z powodu swojego kształtu nazywany jest IGLOO. Budowniczym domu był mieszkaniec Dąbrówki Łubniańskiej Stefan Czech, który wzorował się na podobnym domu z Wrocławia. Kopuła domu na szczycie posiadała otwierany świetlik w celu umożliwienia prowadzenia obserwacji astronomicznych. Przez pewien czas w domku igloo organizowane były spotkania astronomiczne. Niestety właściciel zmarł w młodym wieku, obecnie domkiem zajmuje się jego brat.
    Processed by: Helicon Filter; Processed by: Helicon Filter;

    1. Jedziemy dalej ulicą podgórną i na jej końcu zatrzymujemy się, żeby zobaczyć po drugiej stronie drogi dom z pięknie zachowanym zabytkowym tzw. „Giblem ołtarzowym”. Jeśli przejdziemy przez ulicę w pobliże domu, to w podwórku po prawej stronie zobaczymy bardzo stary, zabytkowy spichlerz tzw. Lamus. Niestety zabytek ten jest w coraz gorszym stanie.
      Processed by: Helicon Filter;
    2. Wyjeżdżając z ulicy Podgórnej kierujemy się główną ulicą w LEWO i po przejechaniu 150 m. po lewej mijamy budynek „Pub u Bolka” niestety obecnie nieczynny. Z tyłu Pubu znajduje się teren rekreacyjny gdzie możemy odpocząć, lub poćwiczyć na znajdujących się tam urządzeniach siłowni na wolnym powietrzu.  Można również coś przeczytać, bo w wiacie przystanku urządzono biblioteczkę tzw. BOOKCROSSING.
      Processed by: Helicon Filter;
      Processed by: Helicon Filter;
    3. Wyjeżdżając z placu na główną ulicę, kierujemy się w LEWO, dojeżdżamy do zabytkowej kaplicy-dzwonnicy, która znajduje się po prawej stronie, po lewej trochę dalej znajdują się zabudowania dawnego młyna.
      Processed by: Helicon Filter;
    4. Jedziemy dalej w kierunku centrum wioski, aż do znajdującej się po PRAWEJ stronie drogi ulicy Szkolnej. Wjeżdżamy w tę uliczkę, po lewej mijamy zabytkowe zabudowania szkoły, obecnie mieści się tam przedszkole. Jadąc dalej cały czas ul. Szkolną dojeżdżamy do rozwidlenia drogi, my skręcamy w LEWO. (jadąc prosto na rozwidleniu drogi dojedziemy do stadniny koni pana Bodzianego). Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Leśną i   kierujemy się w PRAWO w kierunku lasu. Po przejechaniu 400 m jesteśmy ponownie na leśnym parkingu, gdzie kończymy przejażdżkę rowerową.

 

Opracował: Harry Lebich

 

Dodatkowe materiały informacyjne:

Studzionka

Dom Igloo w Dąbrówce Łubniańskiej

 

Galeria zdjęć:

Comments are closed.