Trasa Rowerowa Kaniów – Nowe Siołkowice

 

Opis trasy i mapa do pobrania:

trasa

mapa

Kaniów-Nowe Siołkowice

Trasa typowo leśna, o długości około 17 km. Jako trasę pieszą możemy potraktować zwiedzanie Kaniowa z leśną mogiłą, a nawet odwiedzenie pomnika zastrzelonego przez kłusownika nadleśniczego z Kup.

Trasę rozpoczynamy w Kaniowie, najlepiej w zaparkować przed kościołem, lub na końcu wioski przy drodze obok boiska.

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony w 1990 r. po wielu latach starań mieszkańców o pozwolenie na budowę. Obiekt ten jest przedmiotem dumy da lokalnej społeczności.
Processed by: Helicon Filter;

W czerwcu 2024 roku Kaniów świętował 250 lecie swego istnienia i 90 lat od powstania Ochotniczej Straży Pożarnej, z tej okazji na terenie wioski ustawiono kilka tablic opisujących ważniejsze miejsca i historię wioski, jedna z nich stoi przy kościele. Jadąc przez wieś zauważymy również drewniane słupki z wizjerami, gdzie umieszczono zdjęcia z dawnymi widokami wioski. Z okazji jubileuszu powstały również dwa place rekreacyjne. Jeden w środku wioski obok przystanku na którym umieszczono pamiątkowy kamień, a za nim stoi figura jelenia, ponieważ przed II wojną światową Kaniów nazywał się Hirschfelde, czyli jelenie pole. Na placu znajdziemy również kilka tablic z opisami.

  1. Jadąc od kościoła w kierunku centrum wioski mijamy po lewej plac z kamieniem pamiątkowym, następnie możemy skręcić W LEWO w ul. Mickiewicza i  po przejechaniu 600 m dojeżdżamy do miejsca gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz jeniecki, dla żołnierzy  Po obozie nic sią nie zachowało do dzisiejszych czasów, ale znajduje się tam tablica z opisem i przykładowymi zdjęciami.
    1. Wracamy z powrotem na skrzyżowanie i skręcamy w LEWO na główną ul. Wiejską. Po drodze mijamy po prawej stronie drugi plac rekreacyjny z ławeczkami. Następnie dojeżdżamy do skrzyżowania z krzyżem, gdzie znajduje się zabytkowa kaplica-dzwonnica, świetlica wiejska i budynek remizy OSP. Znajdują się tam również tablice z opisami i słupki z fotografiami dawnych widoków wioski.
      Processed by: Helicon Filter;
    2. Jedziemy dalej ul. Wiejską w stronę końca wioski. Dojeżdżany do krzyża i boiska po prawej stronie. Przejeżdżając prostopadle przez boisko do tablicy pamiątkowej na jego końcu, wjeżdżamy w znajdującą się obok tablicy drogę w las i po przejechaniu 250m po prawej stronie zobaczymy mogiłę. Pochowane tutaj są ofiary wkroczenia wojsk sowieckich do Kaniowa.
      Processed by: Helicon Filter;
  1. Cofamy się z powrotem na główną drogę i jedziemy nią w PRAWO w las. Po przejechaniu 200 m skręcamy w LEWO pierwszą drogę, oznaczoną znakiem czerwony szlak. Po przejechaniu 900 m dojeżdżamy do skrzyżowania leśnych dróg, my jedziemy PROSTO (czerwony szlak prowadzi w lewo). Przejeżdżamy pod linią wysokiego napięcia i po przejechaniu 1.6 km od Kaniowa dojeżdżamy do miejsca nazywanego „Pięć Dębów” gdzie znajduje się pomnik zastrzelonego w tym miejscu nadleśniczego z Kup, przez kłusownika w  1925 r.
    Processed by: Helicon Filter;Processed by: Helicon Filter;
  2. Z pod pomnika cofamy się z powrotem do skrzyżowania dróg leśnych, gdzie skręcamy w LEWO (droga pożarowa 13, czerwony szlak prowadzi w prawo). Dojeżdżamy do skrzyżowania gdzie znajduje się pięć ważnych dróg prowadzących na skróty do wszystkich pobliskich miejscowości. Ponieważ na tym skrzyżowaniu od zawsze stał drogowskaz, który po śląsku nazywany jest RANKOŚ, dlatego to miejsce nazywane jest również Rankoś. Z miejscem tym związana jest również lokalna legenda, której opis znajduje się na drogowskazie. Za sosną z kapliczką znajduje się również tablica pamiątkowa ustawiona dla upamiętnienia młodego mieszkańca Kaniowa, który zginął w tym miejscu na motocyklu.
    Processed by: Helicon Filter;
  3. Nasza trasa dalej wiedzie zgodnie ze wskazaniami drogowskazu w kierunku Nowych Siołkowic. (Przedłużenie na wprost drogi asfaltowej). Jedziemy leśną drogą w niezbyt dobrym stanie, chociaż według nazwy lokalnej nazywana jest „Nowa Droga”. Kiedy po lewej stronie skończy się las i zaczną się pola to dojeżdżamy do skrzyżowania ze ścianą drzew dębu po lewej i tutaj skręcamy w Lewo (droga w prawo jest oznaczona jako zielony i czerwony szlak). Po przejechaniu kilkuset metrów wyjeżdżamy z lasu i po prawej zobaczymy duży staw. Jedziemy dalej PROSTO i dojeżdżamy do zabudowań z drewnianym mostem. Dojechaliśmy do Krościckygo Młyna. W tym miejscu młyn istniał już od wielu stuleci, pierwsza wzmianka pochodzi z 1566 roku. Obok młyna zachowało się jeszcze kilka innych zabudowań, obecnie na stałe nikt tutaj nie mieszka, ale jak mamy szczęście i zastaniemy opiekującą się obecnie młynem właścicielkę to na pewno udostępni nam do zwiedzenia jego wnętrza. Miejsce to jest bardzo urokliwe, ze stawami porośniętymi nenufarami i starymi drzewami nad ich brzegami, głównie lipami.
    Processed by: Helicon Filter;Processed by: Helicon Filter;
  4. W dalszą trasę wracamy z powrotem do skrzyżowania na którym skręciliśmy w lewo do młyna. Na tym skrzyżowaniu skręcamy w LEWO. (na wprost oznakowanie czerwonego i zielonego szlaku). Po kilkuset metrach zaczynają się zabudowania Nowych Siołkowic, droga zmienia się w betonówkę. Wkrótce po prawej mijamy słynny w całej okolicy Bar Pod Lasem,  można tutaj coś zjeść, napić się orzeźwiających płynów i odpocząć. Przy barze znajduje się również plac zabaw dla dzieci. (tel. Kontaktowy: 77 427 58 22)
    Processed by: Helicon Filter;

    1. Jedziemy dalej, 50 m za barem skręcamy w LEWO i po kolejnych 50 m dojeżdżamy do skrzyżowania. Tutaj podejmujemy decyzję, czy jedziemy na wprost w kierunku kąpieliska czy w prawo, żeby przejechać się tam i  z powrotem przez wieś.
      Processed by: Helicon Filter;
    2. Skręcamy w PRAWO do wioski. Po lewej widzimy piękną kaplicę-dzwonnicę w której znajduje się tablica upamiętniająca ofiary wojen. Po drodze mijamy jeszcze jedna piękną kapliczkę z cegły, po dojechaniu do skrzyżowania z transformatorem skręcamy w PREAWO i następnie w LEWO na drogę z pierwszeństwem. Na skrzyżowaniu znajdują się dwa zabytkowe domy z cegły. Jedziemy kawałek dalej i skręcamy w LEWO w uliczkę Piaskową z krzyżem. Po przejechaniu 50 m za drugim domem po lewej znajduje się wiejski plac rekreacyjny.
    3. Wracamy z powrotem przez wioskę do skrzyżowania z krzyżem za barem i kierujemy się w PRAWO w stronę kąpieliska, (według wskazań drogowskazów). Naprawdę warto podjechać w to miejsce, chociażby nie zależało nam na kąpieli. W sezonie można tam kupić lody, coś do zjedzenia, znajduje się tam również piękna plaża, pole namiotowe i toalety. Kąpielisko wyróżnia piękny pomost, którym możemy pospacerować nad wodą.
      IMGP1165a
  5. Dalej jedziemy trasą powrotną obok Baru Pod Lasem i na wysokości ostatniego domu w Nowych Siołkowicach, jak się zaczyna las skręcamy w LEWO. Po przejechaniu 250 m dojeżdżamy do skrzyżowania na którym wjeżdżamy w pierwszą drogę w PAWO, oznaczoną jako niebieski szlak. Po przejechaniu 2,3 km wyjeżdżamy z lasu do Kaniowa, jadąc dalej asfaltową drogą jeszcze po lewej widzimy niedokończoną przebudowę budynku po dawnej szkole na dom opieki. Dojeżdżamy do centrum wioski obok świetlicy wiejskiej i remizy OSP. Koniec trasy.

Processed by: Helicon Filter;Processed by: Helicon Filter;

Opracował: Harry Lebich

 

Dodatkowe materiały informacyjne:

Kolonizacja, kolonie

Historia Kaniowa

Galeria zdjęć:

Comments are closed.