Trasa Rowerowa Zagwiździe – Wilcza Buda

 

Opis trasy i mapa do pobrania:

trasa

mapa

Zagwiździe-Wilcza Buda-Czarna Woda-Murów-Zagwiździe

Trasa prowadzi w większości leśnymi drogami,

dystans do pokonania około 38 km, (start z parkingu leśnego w Dąbrówce Łubniańskiej),

lub 22 km (start z parkingu leśnego w Zagwiździu).

Pojedziemy w większości drogami leśnymi, przez sosnowe i mieszane  lasy.  Po drodze zobaczymy wiele ciekawych obiektów zbudowanych przez człowieka, oraz piękne miejsca przyrodnicze.

Trasa z parkingu w Dąbrówce Łubniańskiej do parkingu w Zagwiździu nie jest zaznaczona na mapie, jest to prosta droga więc wystarczy sam opis.

W Dąbrówce Łubniańskiej na moście obok boiska sportowego wjeżdżamy w ul. Leśną i jedziemy aż do lasu, gdzie na parkingu zaczyna się nasza trasa. Na parkingu znajduje się zadaszone miejsce odpoczynku, znajdziemy tam również małą stację  naprawy rowerów.

Processed by: Helicon Filter;

  1. Z leśnego parkingu jedziemy asfaltową drogą głębiej w las, mijamy drogowskaz i kierujemy się za jego wskazaniem na ul. Kosowce. (czerwony i zielony szlak)
    Processed by: Helicon Filter;

    1. Po przejechaniu kilometra trasy droga się rozgałęzia, my kierujemy się na LEWO, zielonym szlakiem. Od tego momentu droga ma gorszą nawierzchnię.
    2. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i jedziemy cały czas PROSTO przez lasy sosnowe.
    3. Po przejechaniu około 8 km po prawej stronie mamy miejsce postoju przed Zagwiździem.  To tutaj zaczynamy naszą trasę w wersji krótszej.
  2. Z parkingu jedziemy do centrum wioski ul. Łubniańską. Po dojechaniu do skrzyżowania po prawej widzimy budynek Publicznej Szkoły Podstawowej a przed nim znajduje się zabytkowa kapliczka. W kapliczce znajduje się zabytkowy dzwon z napisem: „SIEGWISKI GMYN DAŁ MIE ULAĆ” *1781*. Siegwiźdź- tak brzmiała stara Śląska nazwa tej miejscowości i rzeki przez nią przepływającej.
    Processed by: Helicon Filter;
  3. My kierujemy się NA WPROST w ul. Lipową. (Uwaga na drogę z pierwszeństwem przejazdu). (zielony szlak)
    1. Ulicą Lipową dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, gdzie po prawej znajduje się piękny staw, dawniej był to staw w którym gromadzono wodę służącą do napędzania urządzeń w hucie, której zabudowania możemy zobaczyć po drugiej stronie drogi. Można się tutaj zatrzymać żeby na spokojnie zobaczyć piękną panoramę na staw i kościół, w pobliskim sklepie można sobie coś kupić na dalsza drogę.
      Processed by: Helicon Filter;
    2. W dalszą drogę kierujemy się w stronę kościoła, który mijamy po prawej i za nim jedziemy NA WPROST w ul. Górki. W tym miejscu musimy podjąć decyzję czy najpierw zwiedzamy znajdujące się w tym miejscu atrakcje turystyczne, czy jedziemy dalej, a zwiedzaniem zajmiemy się na końcu wycieczki gdy wrócimy z powrotem po zamknięciu pętli. Wszystko zależy od godziny, bo jeżeli mamy godziny przedpołudniowe to lepiej jechać dalej, natomiast gdy już jest po południu to lepiej zająć się zwiedzaniem.
  4. Atrakcje które możemy zwiedzić w tym miejscu to:
    1. Kościół.
    2. Ogród Botaniczny, który znajduje się za plebanią przy ul. Górki 4. Wstęp wolny obowiązują dobrowolne datki.
      Processed by: Helicon Filter;
    3. Muzeum zespołu zabytków huty żelaza w Zagwiździu, izba regionalna. Zwiedzanie muzeum jest możliwe w niedziele w godz. 14:00 – 19:00, lub w innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym pod nr. tel.: 501 256 378. Do muzeum dojedziemy Górki, kawałek za plebanią skręcamy w lewo w uliczkę oznakowaną znakiem „Zespół Zabytków”, (500m, zielony szlak)
      Processed by: Helicon Filter;
  5. Dalsza trasa, jedziemy z Zagwiździa do Wilczej Budy. Kierujemy się ul. Górki  aż do końca wioski. Po lewej mijamy piękną zabytkową kapliczkę, naprzeciw niej znajduje się cmentarz.
    1. Dojeżdżamy do końca wioski i wjeżdżamy w las (droga oznaczona jako „Droga Pożarowa 179”, później pojawia się szlak czerwony i „Droga Pożarowa 13”.
      Processed by: Helicon Filter;
    2. Po przejechaniu około 5 km. dojeżdżamy do większego leśnego skrzyżowania, my przejeżdżamy je NA WPROST kierunek (Droga Pożarowa 13)
    3. Po przejechaniu 400 m dojeżdżamy do Wilczej Budy i Kapliczki św. Jadwigi. Znajdziemy tutaj tablicę z opisem tego miejsca.
      Processed by: Helicon Filter;
  6. Z Wilczej Budy kierujemy się do miejscowości Czarna Woda. Wjeżdżamy w drogę za kapliczką oznakowaną jako czarny szlak.
    szlak

    1. Po 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania z miejscem odpoczynku, my kierujemy się LEWO-SKOS na czarny i żółty szlak.
    2. Po przejechaniu kolejnych 2 km, dojeżdżamy do miejscowości Czarna Woda. Jest to kolejna miejscowość powstała na terenie lasów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w okresie kolonizacji fryderycjańskiej, której mieszkańcy głównie zajmowali się pracą w lesie. W miejscowości znajduje się obecnie tylko 8 domów z zabytków znalazłem tylko  budyneczek gospodarczy z datą w jego szczycie 1899.
    3. Chętni do zwiedzenia miejscowości skręcają w prawo i mogą się przejechać tam i z powrotem przez wioskę. Można jednak od razu skręcić w LEWO i asfaltową drogą pojechać w kierunku Murowa. (czerwony szlak)
    4. Po przejechaniu 2 km asfaltową drogą przez piękny las mieszany dojeżdżamy do pierwszego domu w Murowie za którym czerwony szlak prowadzi nas w LEWO w kierunku Zagwiździa. Proponuję jednak pojechać 100 m dalej gdzie po lewej mamy tereny stanicy wędkarskiej i pod mostem możemy zobaczyć zabudowania małej elektrowni wodnej na rzece Budkowiczance.
      Processed by: Helicon Filter;
    5. Po obejrzeniu elektrowni wodnej, cofamy się na czerwony szlak i jedziemy W PRAWO obok terenów rekreacyjnych w Murowie w kierunku Zagwiździe, drogą oznaczoną jako czerwony, zielony i żółty szlak. Jedziemy wzdłuż kanału wodnego z huty w Zagwiździu. Po drodze mijamy piękne łąki zagwiździańskie.
    6. Droga kończy się przy zabytkowej hucie żelaza i jeśli wcześniej jej nie zwiedzaliśmy to możemy to uczynić teraz. W tym miejscu znajduje się również 6 tablica Ścieżki Przyrodniczo-Krajobrazowej „Między Murowem a Zagwiździem” którą przy okazji możemy zwiedzić na piechotę.
      Processed by: Helicon Filter;
    7. Z terenów huty kierujemy się do centrum wioski, gdzie jeśli nie uczyniliśmy tego wcześniej możemy zwiedzić piękny Ogród Botaniczny i kościół.
    8. Następnie wracamy na parking leśny w Zagwiździu lub Dąbrówce Łubniańskiej. W Zagwiździu po drodze jeszcze możemy zobaczyć kilka tradycyjnych śląskich domów zbudowanych z pięknej czerwonej cegły. (wracamy ul. Lipową i na skrzyżowaniu wjeżdżamy w ul. Łubniańską do lasu).
      Processed by: Helicon Filter;

Jako ciekawostkę chciałbym podać, że trasa Dąbrówka Łubniańska – Wilcza Buda, jest to część trasy, którą przez ponad 300 lat pokonywali mieszkańcy Fałkowic i Domarada do Łubnian na coroczny odpust, jako pielgrzymka przebłagalna. Niestety od kilkunastu lat tradycja ta już nie jest kontynuowana.

 

Opracował: Harry Lebich

 

Dodatkowe materiały informacyjne:

Wilcza Buda

Zagwiździe

Galeria zdjęć:

Comments are closed.