Nasza orkiestra fajna jest

Orkiestra podczas biesiady 2018 rok.

Jak co roku, we wszystkie niedziele maja, w Studzionce odbywały  się nabożeństwa majowe. I tak: 6 maja nabożeństwo prowadziła parafia Brynica, 13 maja parafia Łubniany, 20 maja Parafia Jełowa. 27 maja nabożeństwo było szczególne,  ponieważ uczestniczyli w nim parafianie z trzech parafii. Na rowerach przyjechali wierni z Węgier wraz ze swoim proboszczem  Tadeuszem Mucem i wierni z parafii Ligota Turawska z wikarym Tomaszem Maintokiem. Natomiast parafianie z Łubnian wraz z proboszczem Markiem Terleckim, przybyli do Studzionki w procesji pieszej, całą grupę prowadziła nasza Parafialna Orkiestra więc szło się bardzo przyjemnie i uroczyście.  Jak się można domyśleć, ludzi na nabożeństwie było bardzo dużo, księża z poszczególnych parafii podzielili się obowiązkami i każdy z nich przeprowadził część uroczystości. Na zakończenie Caritas parafii Łubniany, strudzonym pielgrzymom zaoferował przepyszne ciasta i kawę.

Jednak tym razem trochę więcej chciałbym napisać o naszej Parafialnej Orkiestrze Dętej, niech będzie to forma podziękowania mieszkańców parafii za ich ciężką pracę i docenienie ich kunsztu muzycznego, dzięki któremu wszelkie wydarzenia z ich udziałem są przeżywane przez nas w sposób bardziej uroczysty.

Najstarsze informacje o orkiestrze działającej przy parafii Łubniany pochodzą z lat 50 XX wieku. Prowadził ją przez wiele lat mieszkaniec Masowa Alojzy Kałuża.

W maju 1998 roku, kiedy to po wyremontowaniu kaplicy w Studzionce i odrestaurowaniu figury Matki Boskiej ze Studzionki, ówczesny proboszcz Karol Łysy postanowił uświetnić tę uroczystość muzyką orkiestry dętej, poprosił  muzyków, żeby tam wystąpili.

Kiedy w 2000 roku Alojzy Kałuża z powodu wieku nie mógł już zajmować się prowadzeniem orkiestry, przekazał  to zadanie młodszemu członkowi orkiestry Reinholdowi Wienchowi.

Ponieważ nowy szef orkiestry jest mieszkańcem Dąbrówki Łubniańskiej więc wpadł na pomysł żeby orkiestra tak jak w 1998 roku, już każdego roku uświetniała swoim graniem nabożeństwa majowe w pobliskiej Studzionce.  Kolegom muzykom również spodobał się ten pomysł i  tak od 1999 roku zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca, kiedy nabożeństwo jest prowadzone przez parafię z Łubnian, orkiestra wyrusza z domu Reinholda w kierunku Studzionki. Przy leśniczówce przyłączają się do nich inni parafianie i wspólnie już idą dalej z pielgrzymką do Studzionki.  Podczas tego przemarszu orkiestra gra utwory marszowe, a później podczas nabożeństwa pieśni maryjne.

Wszystkim bardzo spodobał się taki sposób organizacji  nabożeństw majowych   przez parafię Łubniany, kiedy towarzyszy nam nasza Parafialna Orkiestra Dęta.

Dodatkowo stało się już tradycją, że zawsze po ostatnim nabożeństwie w Studzionce w domu  szefa orkiestry Reinholda Wiencha odbywa się biesiada, w której uczestniczą członkowie orkiestry wraz ze swoimi rodzinami oraz znajomi  i sąsiedzi. Biesiadowanie w domu państwa Reinholda  i Renaty Wienchów rozpoczęło się w 2002 roku, na początku był to grill dla orkiestry. W ciągu następnych lat impreza przeobraziła się w bardziej uroczyste świętowanie tak, że w organizację tej imprezy zaangażowana jest cała rodzina.

W tym roku na zaproszenie gospodarza i jego żony Renaty pierwszy raz uczestniczyłem w tej biesiadzie. Byłem pełen podziwu dla muzyków, którzy podczas biesiadowania wykorzystywali każdą chwilę na wspólne granie. Trzeba przyznać, że repertuar mają przebogaty, ponieważ grając przez wiele godzin nigdy nie powtórzyli żadnego utworu.

Oczywiście  muzycy Parafialnej Orkiestry, swoją grą towarzyszą praktycznie  wszystkim ważnym wydarzeniom parafialnym i gminnym. Np. zawsze grają podczas: procesji w dniu św. Floriana i Bożego Ciała, w czasie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, na zakończenie starego roku, podczas uroczystości Wszystkich Świętych, I Komunii Św., w czasie parafialnych dożynek i wielu innych wydarzeń na terenie gminy i w okolicznych parafiach. W poprzednich latach kiedy parafianie wyjeżdżali jeszcze  na trzydniowe obchody odpustu Aniołów Stróżów na Górę Świętej Anny również towarzyszyła nam nasza Parafialna Orkiestra Dęta .

Na przestrzeni lat w orkiestrze grało wielu muzyków, głównie z  parafii Łubniany, obecnie podstawowy skład orkiestry stanowią:  Czech Jerzy, Langos Antoni, Wiench Rainhold, Pyka Tomasz, Pyka Krzysztof, Schwierz Krzysztof, Krawczyk Norbert, Nalewaja Arnold, Nalewaja Maria, Patrzek Monika.

 Harry Lebich

Udział Orkiestry Parafialnej w różnych innych uroczystościach na przestrzeni lat:

Skomentuj