Mistrz oddziału – Opole II z Łubnian

Hodowca gołębi pocztowych – Henryk Janta z Łubnian, jest ubiegłorocznym mistrzem w lotach gołębi dorosłych oddziału Opole II.  Na drugim miejscu w lotach gołębi starych uplasował się Hubert Schwierz też z Łubnian. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Jerzy Koźlik   z Opola. W lotach gołębi młodych, najlepsi byli lotnicy Huberta Schwierza, drugie miejsce zajęli Piotr i Marcin Kozioł ze swoim stadem, a trzecie Łukasz Gorzolka.

Sekcja Hodowców Gołębi Pocztowych Łubniany, której członkami są nagrodzeni, jest zrzeszona w oddziale Opole II, liczy 25 członków. Są to mieszkańcy Brynicy, Dąbrówki Łub., Łubnian, Masowa, Węgier i Zawady. Oddział Opole II,  łącznie liczy 140 hodowców. Oddział dysponuje własnym transportem do przewożenia gołębi. W sezonie ptaki są wiezione wiele razy na duże odległości – od 100 do 800km. W ubiegłym roku ptaki leciały do swoich gołębników ze Strzegomia, Chojnowa, Królowa, a także z odległego Wolfsburga, Luckau czy Sogel. W każdym kraju są ustalone miejsca, gdzie wypuszcza się gołębie, gdzie delegat danego okręgu potwierdza udział zachipowanego gołębia w locie. Dobrzy lotnicy, bo tak  się nazywa te ptaki, odległość 800km są w stanie pokonać w 9h lecąc z wiatrem. W trudniejszych warunkach, tj. bezwietrznie, w upale przelot się wydłuża do 13h.    Chcąc osiągnąć takie wyniki,  hodowca musi umiejętnie przygotować i zmotywować ptaki, by od momentu wypuszczenia ich “na flug”, nie zbaczały z drogi tylko leciały do gołębnika.

Henryk Janta, już w wieku 10 lat  zajmował się gołębiami. Jego ojciec i wujkowie byli zapalonymi hodowcami. Obecnie stado Henryka liczy 70 gołębi lotowych oraz kilka par rozpłodowych. Swoje ptaki lotuje metodą wdowieństwa, tj. rozłączając parę gołębi jeden z nich jest wywieziony na lot i po wypuszczeniu leci do partnerki. Gołębie u Janty są żywione karmą, którą sam przygotowuje z wcześniej zakupionych komponentów ze sprawdzonego  źródła, mieszkają w starannie przygotowanych ogrodowych gołębnikach, z perfekcyjną wentylacją.

Sekcja łubniańska ma swój punkt wkładań obok budynku Urzędu Gminy Łubniany. Tam hodowcy mają do swojej dyspozycji komputer i inne urządzenia niezbędne do logowania każdego gołębia przed wyjazdem na “flug”. Tak samo każdy gołębnik jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia, tj terminal i anteny do rejestrowania powrotu ptaków z trasy.

Henrykowi Jancie życzymy dalszych sukcesów.