Uwaga na wodę z kranu!

water-1253629-640x480[Aktualizacja 17.10.2016 r.: Woda jest już przydatna do spożycia pod kątem bakteriologicznym i spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2015 r., poz. 1989).]

W związku z wykryciem bakterii grupy coli w wodociągu publicznym Kobylno, mieszkańcy miejscowości: Kobylno, Grabie, Jełowa, Dąbrówka Łubniańska, Łubniany, Masów i Brynica powinni zachować ostrożność korzystając z wody kranowej.

Poniżej publikujemy Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Opolu w tej sprawie:

KOMUNIKAT

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 11.10.2016 r. w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi podawanej do sieci z wodociągu publicznego Kobylno zasilającego następujące miejscowości; Kobylno, Grabie, Jełowa, Dąbrówka Łubniańska, Łubniany, Masów, Brynica.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po zapoznaniu się z wynikami badania próbek wody pobranych w dniu 07.10.2016 r. stwierdził przekroczenia mikrobiologiczne (bakterie grupy coli). W związku z powyższym, konieczne jest przestrzeganie następujących wskazówek:

• Wodę z kranu można spożywać tylko po przegotowaniu – powinna wrzeć 2-3 minuty w otwartym naczyniu
  • Woda z kranu może być używana do utrzymania higieny osobistej, kąpieli oraz spłukiwania toalet, mycia podłóg i innych celów domowych
  • Woda jedynie po przegotowaniu może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych oraz podawana zwierzętom

Czasowo do sieci wodociągowej podawany jest do dezynfekcji podchloryn sodu, który może spowodować nieznaczne zmiany zapachu i smaku wody, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Informacja obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny