25 lat posługi organisty

25. września 2016r. pan Norbert Krawczyk obchodził “srebrny” jubileusz służby na organach, w łubniańskim kościele. O godzinie 11.00 została odprawiona przez naszego proboszcza Marka Terleckiego w koncelebrze, dziękczynna msza św. Mszę uświetniła swoim śpiewem, Klaudia Gurbierz, a koledzy Norberta z orkiestry dętej przygrywali.
Po południu, o godzinie 15.00 mogliśmy uczestniczyć we wspaniałym koncercie, który rozpoczęło ponowne odsłonięcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, po pięćdziesięcioletniej przerwie. Przy okazji malowania kościoła, został uruchomiony mechanizm zasłaniania i odsłaniania obrazu. W niedzielę przy dźwiękach Intrady starokrólewskiej, wykonanej przez Oktet Jasnogórski, mogliśmy znów uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu. Kapelmistrz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej, pan Marek Piątek  przekazał obecnym wiele ciekawych informacji na temat częstochowskiej orkiestry i muzyki. Dowiedzieliśmy się, że Intrada starokrólewska jest grana tylko w czasie odsłaniania obrazu, Intrada królewska na rozpoczęcie uroczystości, natomiast w czasie zasłaniania obrazu, orkiestra wykonuje już różne intrady, których posiada wiele w swoich zbiorach. Pochodzą one od kompozytorów, którzy przy okazji pobytu w Klasztorze Paulinów komponowali takie utwory i zostawiali, jako dziękczynienie.

W wykonaniu Oktetu, usłyszeliśmy między innymi Małe preludium J. S. Bacha, Ave Maria, Te Deum oraz na zakończenie, podczas zasłaniania obrazu intradę.

W to niedzielne popołudnie, wystąpił jeszcze znany zespół Attonare z Komprachcic. Wokaliści, którzy mają w swoim dorobku wiele nagród, nagrali cztery płyty,  zaśpiewali autorskie utwory Renaty Gliniorz. Zespól powstał przy parafii, z inicjatywy nieżyjącego księdza Franciszka Paszek. Obecnie opiekunką Attonare jest pani Linda Wencel.

Dziękujemy naszemu organiście, Norbertowi Krawczykowi za możliwość uczestniczenia w niedzielnym koncercie oraz za uświetnianie nam nabożeństw przez 25 lat   i życzmy dalszych jubileuszy posługi organistowskiej, a także opieki świętej Cecyli.

 

Skomentuj