Tłumnie pożegnano Świerklanina śp. Józefa Moczko

sam_5619_0W sobotę, 27. sierpnia 2016r. na świerklańskim cmentarzu, spoczął zasłużony dla miejscowości społecznik, kronikarz – amator, człowiek, któremu na sercu leżało ocalenie od zapomnienia pamiątek przeszłości. W wydanych przez niego książkach – “Świerkle (Horst) w Gminie Dobrzeń Wielki” tom I i II, znajdziemy również obszerne relacje z dziejów miejscowości naszej gminy Łubniany, a to z powodu powiązań Brynicy i Masowa ze Świerklą, które w przeszłości miały miejsce. Jego “kronikarskie relacje”, przybliżają czytelnikowi historię całego Śląska,  której niestety nie znajdziemy w podręcznikach szkolnych. Jego książki, warte są tego by młodzież naszego regionu zapoznawała się z nimi, np. na lekcjach wychowawczych.

Pisał bardzo wiele do lokalnych gazet: Beczki i Echa Gmin Opolskich. Jego teksty historyczne były zawsze dogłębne, ilustrowały dany aspekt w możliwie najszerszym ujęciu. Starał się, by tę wiedzę historyczną o ludziach, miejscach, czy organizacjach przypominać przy wszelkiego rodzaju rocznicach i jubileuszach tychże. Z aktualnych tematów zazwyczaj zalewał współpracujące z nim redakcje tuzinami zdjęć, stąd też widać go było zazwyczaj z aparatem w dłoni. Ostatnimi czasy bardzo mocno na sercu leżała mu obrona gminy Dobrzeń Wielki przed grabieżczą kampanią prezydenta Opola i jego popleczników. Zawsze jednak starał się tłumić emocje, działać w poszanowaniu prawa i demokratycznych zwyczajów.

Pierwsza część kroniki "Świerkle (Horst) w Gminie Dobrzeń Wielki"

Pierwsza część kroniki “Świerkle (Horst) w Gminie Dobrzeń Wielki”

Odszedł przedwcześnie, nie dokończył następnego wydania kroniki, które mozolnie przygotowywał. Zawsze się starał, by to, co pisze oddawało prawdę historyczną, by było potwierdzone wiarygodnym dokumentem. Tłum, który go żegnał w małym świerklańskim kościele świadczy, jak ważnym był członkiem swojej społeczności.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

Skomentuj