XX Międzynarodowe Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF w Opolu trwa

CTIF_logo_end_czcionkaOd 19. lipca trwa spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Opolu. Do stolicy naszego województwa przyjechali młodzi strażacy z 22 państw, w tym z dalekiej Japonii. W czwartek 23. lipca 2015 odbędą się XX  Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg międzynarodowego regulaminu CTIF. Zmagania sportowe będą miały miejsce na Stadionie Lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Polskę reprezentują: drużyna dziewcząt z OSP Żdżary woj. wielkopolskie oraz drużyny chłopców z OSP Głuchów woj. łódzkie. Drużyny te uzyskały najlepsze wyniki w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF, które miały miejsce w Olsztynie we wrześniu 2014r.

Spotkanie rozpoczęło się 20. lipca kiedy to przed opolskim ratuszem zapalono znicz olimpijski. Ceremonię otworzyli Tore Eriksson – Prezydent CTIF, Stanisław Rakoczy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego OSP, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Piotr Kwiatkowski oraz władze miasta i regionu.

W programie spotkania młodzieży jest wiele atrakcji również dla mieszkańców. Do soboty na opolskim rynku i bulwarach nadodrzańskich odbywają się imprezy towarzyszące zawodom, między innymi “Wystawa narodów” – w rozstawionych domkach  uczestnicy prezentują swoje kraje, a także częstują swoimi specjałami, sama próbowałam szynki tyrolskiej i szwedzkiej pasty z kawiorem. We wtorek, w czasie festynu strażackiego na rynku, bardzo młodzi strażacy z OSP Wieruszów (4-10 lat)    wykonali pokaz musztry, a także zademonstrowali drużynowo – wyjazd do akcji gaśniczej. Do dyspozycji mieli miniaturę wozu strażackiego wykonaną przez ich opiekuna.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwa 50 sędziów  z kilku krajów, wielu wolontariuszy i opiekunów, w tym również sędzia i wolontariusz z naszej gminy.

A. L.

Atrakcje na Opolskim rynku, towarzyszące zawodom:

 

Skomentuj