Pielgrzymka do Krzeszowa

W sobotę 13.czerwca grupa parafian wybrała się na pielgrzymkę do Krzeszowa gdzie znajduje się Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP -Sanktuarium Matki Boskiej.

Sanktuarium mieści się w pięknej późnobarokowej świątyni z przebogatym wnętrzem, nazywanej Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy.

Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” – prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa.

Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa.

Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Papieża świętego Jana Pawła II.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy również Arboretum w Wojsławicach ogród dendrologiczny. Od roku 1988 filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Znane z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów nie mrozoodpornych w innych częściach Polski.

Kilka osób zamówiło odbitki zdjęć grupowych, jeżeli jeszcze ktoś chciałby zamówić zdjęcia proszę o kontakt pod nr. telefonu końcówka ……..016, poniżej zdjęcia grupowe, proszę wybrać numer zdjęcia i podać ilość sztuk zamawianych odbitek.


Zdjęcie #1:

Processed by: Helicon Filter;


Zdjęcie #2:

Processed by: Helicon Filter;


Zdjęcie #3:

Processed by: Helicon Filter;

Skomentuj