Cel: Jasna Góra

znaczek218.08 wyruszyła z Opola , spod kościoła św. Jacka XXXVIII Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Pielgrzymi szli w  23 grupach, w tym 58 księży, 30 sióstr zakonnych, 32 kleryków, a także 28 osób z zagranicy. Razem pątniczy trud podjęło 2350 osób. Niestrudzony ksiądz Marcin Ogiolda, pełen energii  czuwał nad całością. Trasa pielgrzymki prowadziła przez Kamień Śląski, Górę Św. Anny, Zawadzkie, Zborowskie i Kalej. Hasło przewodnie  tegorocznej religijnej wyprawy brzmiało: “Radość ewangelii w rodzinie”. Zagadnienia z tym związane, a także trwający Rok Rodziny, były treścią głoszonych w grupach konferencji.

Dekanat Siołkowicki, w tym wierni naszej gminy wędrowali jak zawsze w fioletowej jedynce. Dzień pielgrzyma zaczyna się wcześnie, o godz. 5.00 pobudka, szybkie mycie, jedzenie i w drogę o godz. 6.00. W drodze najpierw wspólne godzinki, śpiew, różaniec, koronka i kazania prowadzone przez wyznaczonych duszpasterzy, krótkie przerwy na odpoczynek i skromny posiłek. Na obiad najczęściej pożywna zupa. Codziennie po dotarciu na kolejny nocleg i po obmyciu całodziennego kurzu, pątnicy zbierają się o godz. 20,00 na Apelu Jasnogórskim.

23. sierpnia opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę, gdzie o godz. 11,00 biskup Andrzej Czaja odprawił uroczystą mszę św., a także skierował do zebranych słowo boże. Biskup w swoim kazaniu podkreślał, jak ważne jest u człowieka czyste sumienie, pouczał by mieć sumienie czułe i wrażliwe, co pozwoli chronić nasze dzieci przed złym wpływem obecnego świata. Ma w tym dopomóc codzienny rachunek sumienia, w którym będziemy siebie pytać: Co dziś uczyniłem innym, czego nie chciałbym by mnie uczyniono?

Mimo, że trud pielgrzymowania jest wielki, wszyscy pielgrzymi rozchodząc się, żegnali się słowami do zobaczenia w przyszłym roku.

Spotkanie popielgrzymkowe braci pątniczej oraz zaproszonych przez nich bliskich, odbędzie się w niedzielę 31.sierpnia 2014r. w kościele w Dobrzeniu Wielkim. Tegoroczną trasę można powspominać wchodząc na portal www.pielgrzymka.opolska.pl.

Następna XXXIX Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę odbędzie się w okresie: wyjście z Opola 17.08.2015, wejście na Jasną Górę 22.08.2015r.

Skomentuj