20 lat zespołu Silesia

17 listopada w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury, rocznicę 20 lat swojego istnienia obchodził zespół muzyki folklorystycznej Silesia. Wraz z najbliższą rodziną, przyjaciółmi, przedstawicielami lokalnych władz oraz osobami, które spotkali na drodze swojej działalności artystycznej, świętowali swój jubileusz. Ponieważ na zaproszeniu poproszono gości, żeby zamiast prezentów przynieść piosenkę, część uczestników zaśpiewała lub zagrała jubilatom w prezencie utwory muzyczne. Uroczystości towarzyszyła wystawa fotograficzna dokumentująca 20 lat działalności zespołu, dodatkowo przedstawiona została prezentacja multimedialna prezentująca ich ostatnie zagraniczne wyjazdy. Wspomnienia przeplatane były oczywiście muzyką zespołu Silesia i uzdolnionych muzycznie gości, natomiast dobrze zaopatrzone zaplecze kuchenne serwowało przybyłym gościom różne pyszności.

Processed by: Helicon Filter;

Gabriela Dworakowska

Processed by: Helicon Filter;

Barbara Wysocka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Processed by: Helicon Filter;

Krystian Czech

Processed by: Helicon Filter;

Artur Szymaniec

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieszkańcy gminy Łubniany oczywiście doskonale znają zespół Silesia, mamy jednak nadzieję, że również z dalszych miejscowości internauci odwiedzają naszą stronę, poświęconą gminie Łubniany, dlatego chciałbym przedstawić członków zespołu i w skrócie przedstawić 20 lat ich działalności.

Założycielem i liderem zespołu jest Krystian Czech – klarnet i śpiew, następnie zespół tworzą jego siostry: Gabriela Dworakowska – śpiew i skrzypce oraz Barbara Wysocka– śpiew, na akordeonie gra Artur Szymaniec.

Repertuar zespołu obejmuje stare śląskie pieśni ludowe z okolic Opola o typowej tematyce ludowej wyrażającej codzienne życie, radości i smutki mieszkańców wsi.

Zespół występował w wielu programach radiowych i telewizyjnych, koncertował w różnych miejscach na terenie Polski, a także poza granicami kraju w Czechach, Niemczech na Bawarii i w Berlinie, na Litwie – w Wilnie, w Rosji, Stanach Zjednoczonych (Teksas).

Silesia” jest laureatem wielu nagród i wyróżnień:

I nagrody na Opolskim Święcie Muzyki Ludowej w 1995, 1997 i 2001 rok.

I nagrody na Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej „Wiatraki” w 1994 i 1996 roku.

Tytuł Opolanie Roku w 1995 r. przyznany przez redakcję „Gazety Opolskiej”

Rok 2003 – Nagroda Allianz 2002 – „NIKE” – przyznana w kategorii kultura

Rok – 2008 – Odznaka honorowa Marszałka Województwa Opolskiego za zasługi dla Województwa Opolskiego

Rok 2009 – Nominacja w kategorii kultura do Złotej spinki – wyróżnienia Nowej Trybuny Opolskiej

Rok 1996 – nagranie i wydanie kasety magnetofonowej „Prze tą nasą siynią”

Rok 1997 – nagranie i wydanie płyty CD „Śląsk muzyką malowany”

Rok 2008 – nagranie i wydanie płyty CD „Silesia” śpiewa kolędy .

Życzymy Zespołowi Silesia jeszcze wielu lat owocnej działalności, oraz żeby granie i śpiew zawsze sprawiały Im radość a Ich praca zawsze była doceniona przez innych.

H L

Skomentuj