Łubniańska korona żniwna

IMG_0030ok

Wielotygodniowa, żmudna praca pań z Łubnian została nagrodzona pierwszym miejscem na XIII dożynkach Powiatu Opolskiego, które odbyły się 25 sierpnia w Dobrzeniu Wielkim. Na drugim miejscu, znalazła się korona z Boguszyc –  gmina Prószków, na trzecim – korona ze Szczedrzyka z gminy Ozimek. Festyn dożynkowy miał miejsce na terenie Ośrodka Rekreacji Balaton, dzięki czemu można było jeszcze skorzystać z końca lata i zanurzyć się w wodzie.

IMG_0021ok IMG_0074ok

Droga do sukcesu jest zawsze daleka. Przygotowanie tej pięknej łubniańskiej korony, rozpoczęło się już w lipcu, od skoszenia kosą zbóż: owies, pszenica, jęczmień, żyto. Następnie, zboże zawieszone kłosami w dół, obsycha. Z tak przygotowanego materiału, wyplata się wieniec dożynkowy. Kłosy muszą być odpowiednio umocowane, są do tej pracy potrzebne odpowiednie ręce. Łubniańska korona jest ozdobiona wieńcem róż, wykonanych z liści kukurydzy. Środek każdej róży to ziarenka maku, lnu lub gorczycy. Cały wieniec żniwny zawiera wiele ozdób, wykonanych wyłącznie z naturalnych materiałów, m.in. wykorzystano ziarna fasoli, pestki brzoskwiń, śliwek.

Oto panie, autorki tego kunsztownego dzieła:

Buchta Agnieszka, Buchta Małgorzata , Buchta Marianna , Czech Sylwia , Kinder Magdalena, Knosala Renata, Knosala Stefania, Kozielska Teresa,  Kurpierz Maria, Moczko Maria, Szeląg Dorota, Warzyc Beata.

Skomentuj