Młodzi Francuzi, Niemcy i Włosi w Łubnianach

Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej gościł w dniach 3-10 sierpnia młodzież z  trzech krajów, która razem z naszymi gimnazjalistami  brała udział w warsztatach, których motywem przewodnim była troska o środowisko naturalne. Grupa 32 uczestników (po 8 osób z każdego kraju), zakwaterowana była w gospodarstwie agroturystycznym Denderów w Brynicy, natomiast zajęcia odbywały się w sali Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej. Zajęcia były różne. Do ciekawszych można zaliczyć „wyplatanie” koszyków ze starych gazet, które niewtajemniczonym trudno byłoby odróżnić od wiklinowych. Na pamiątkę młodzież posadziła przy Ośrodku Kultury cztery drzewka, po jednym z każdego kraju. Każde drzewko otrzymało imię: Kilian, Marie-Aude, Espezienze, Jan. Jako ciekawostkę należy podać, że Kilian (nazwisko popularne w Brynicy), to święty kościoła katolickiego i ewangelickiego, patron Würzburga. Oprócz pracy, zajęć, dyskusji na temat ekologii, młodzi mieli również czas na zabawę i gry na świeżym powietrzu. Cała czterojęzyczna grupa, porozumiewała się w języku angielskim. Tłumaczem, a zarazem prowadzącym zajęcia była Halina Palmer-Piestrak. Młodzi europejczycy odjechali zadowoleni z pobytu u nas.

Działanie uzyskało wsparcie z Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu, Akcja 1.1-Wymiana Młodzieży.

Skomentuj