Wielki Człowiek

Arcybiskup metropolita Niezależnego Państwa Papui Nowej Gwinei położonego w Oceanii- Wilhelm Kurtz, obchodził 15. lipca 2012r. w luboszyckim kościele, jubileusz 50 lat święceń kapłańskich. Z tej okazji parafia luboszycka gościła biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, biskupa pomocniczego Pawła Stobrawę oraz emerytowanych biskupów Jana Bagińskiego i Jana Wieczorka. Również wielu księży brało udział we mszy św., w tym parafianin Łukasz Knieć. Homilię wygłosił ojciec Kałuża. Przy wypełnionej po brzegi świątyni, wierni uczestniczyli w dziękczynnej mszy św. zakończonej uroczystym Te Deum Laudamus.

Wszystko zaczęło się   28 maja 1935r., gdzie w Kępie przyszedł na świat pierwszy syn państwa Kurtzów – Wilhelm. Później urodziła się jeszcze siostra i dwóch braci. Do Małego Seminarium w Nysie wstąpił w wieku 14 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 28 stycznia 1962r. z rąk biskupa Józefa Drzazgi. Msza prymicyjna odbyła się przy trzaskającym na zewnątrz mrozie. Młody ksiądz Wilhelm szedł w procesji z domu rodzinnego w Kępie do Luboszyc do kościoła,  słowami ojca Henryka “szedł zmarznięty by podnieść kielich zbawienia i wezwać imienia pańskiego”. Po pracy duszpasterskiej w Bytomiu i w Górnej Grupie wyjechał na misje do Papui Nowej Gwinei. Tam w diecezji Goroka był kolejno wikariuszem w jednej z parafii, następnie proboszczem założonej przez siebie placówki, która stała się wzorcową w całej prowincji. 8.09.1982r. otrzymał święcenia biskupie w Mingende. Konsekratorem był ordynariusz diecezji Goroka bp Raymond Caesar SVD. Herb  biskupa przedstawia u góry rajskiego ptaka, wziętego z flagi Papui Nowej Gwinei, symbolizujący tu Ducha Świętego; literę M z herbu Ojca Swiętego, Per Mariam; u dołu połamane strzały, symbolizujące pokój i jedność oraz napis w języku Simbu “Abyśmy byli jedną rodziną-szczepem Bożym”.

W 1999r. biskup Kurtz zostal ustanowiony koadiutorem archidiecezji Madang, w lipcu 2001r. w pełni objął rządy jako arcybiskup. 30 listopada papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu, ze względu na wiek. Mimo przejścia na emeryturę, o. abp Wilhelm Kurtz , nadal udziela się w głoszeniu ewangelii w dalekiej Nowej Gwinei. Władze Papui Nowej Gwinei również doceniły pracę misjonarza z Kępy, nagrodziły go w 2008r., najwyższą nagrodą medalem Rajskiego Ptaka. Jest to wyróżnienie przyznawane jako najwyższe uznanie dla obywateli i obcokrajowców, którzy w znaczny sposób  przyczynili się do rozwoju kraju. Z reguły odznaczenie wraz z tytułem może być przyznawane tylko nie więcej jak 50-ciu żyjącym obywatelom i obcym mieszkającym w tym kraju. Zaraz po uroczystościach związanych z nagrodą Rajskiego Ptaka, arcybiskupa Kurtza czekał jak zwykle nawał pracy. Miał w tym czasie długie wyprawy w lasy samochodem na złych drogach i były miejsca do których trzeba było iść pieszo albo jechać łodzią, by udzielać bierzmowań albo być obecnym w parafiach i szkołach.

Życzymy Arcybiskupowi Wilhelmowi Kurtz, by dobry Bóg nadal darzył go siłą i zdrowiem i pozwolił przeżywać następne jubileusze.

Skomentuj